- 

Hayal Melodileri Resim Yarışması Kataloğu

Serkan Şahin
Fiyat
:
99,00 TL(Kdv Dahil)
Paylaş:
Ürünle İlgili Öne Çıkan Kampanyalar

{{CMP.TITLE}}

{{CMP.DESCRIPTION}}

 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Yorumlar (0)
 • Tavsiye Et
 • Resimler
 • 21x21 cm, 68 Sayfa, Kuşe kağıda, tamamı renkli baskılı, Amerikan Cilt


  Saygıdeğer sanatseverler,

  Hayal Melodileri Resim Yarışması’nın paydaşlarından biri olan İstanbul Teknik Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümü, 1983 yılında kurulmuş ve İTÜ öğrencilerinin güzel sanatlar alanında ilgi ve becerilerini geliştirme amacıyla öğretime başlamış bir bölümdür.

  2009 yılında İTÜ Senatosu’nun, Mühendislik eğitiminin akreditasyonu bağlamında her İTÜ mühendislik öğrencisinin en az bir adet sanat dersi almasını gerektiren kararı doğrultusunda, kadrolu ve alanında uzman misafir öğretim elemanlarıyla bu misyonu yerine getirmek üzere yeniden yapılanarak, İTÜ’nün misyon ve vizyonunda ifadesini bulan sanat bağlamına çoklu disiplinli bir içerikle vazgeçilemez bir katkı sağlamaktadır. Verilen sanat dersleri aracılığıyla öğrencilerimizin, sanat alanına dair temel bilgileri edinmelerinin yanı sıra, kendi alan çalışmalarıyla sanat arasında bağlantı kurabilmeleri; bilim, sanat ve teknolojiyi birlikte düşünebilen ve çağın çok yönlü dinamiklerini kavrayan, yenilikçi ve dönüştürücü kapasitede bireyler olarak toplumsal hayata katkı sunabilmeleri hedeflenmektedir.

  Bölümümüz tüm bunların yanı sıra sanat alanında da çeşitli faaliyetler göstermeyi ve İstanbul gibi megapol çapında bir kentin kendisiyle bütünleşecek etkinlikler düzenlemeyi de kendisine bir misyon olarak benimsemiştir. İstanbul Bienali’ne paralel olarak düzenlenen etkinlikler, ders veren sanatçı öğretim elemanlarımızın ve sanat dersi alan öğrencilerimizin üretimlerinden oluşan ‘Sanatkule’ adıyla sergi, performans, gösterimler ve bölüm öğretim elemanlarımızın bireysel ve grup olarak yapmış oldukları çeşitli sanatsal faaliyetler düzenli olarak gerçekleştirdiğimiz bu tür etkinliklerdendir. Bu bağlamda “Hayal Melodileri Resim Yarışması” bölümümüzün bu misyonuna katkı sağlamak adına ideal bir ortaklığın ürünüdür.

  Hayal Melodileri Resim Yarışması, bir sanat alanı olan operaya olan ilginin arttırılması amacıyla resim sanatı ile kurduğu ilişki sonucunda iki sanatı bir araya getiren özel bir yapıya sahiptir. Müzik ile resim arasındaki ortaklıkları ön plana çıkaracak bir temaya sahip olması yönünden de değerli bir birliktelik doğurmaktadır. Sanat eğitimi alan öğrencilerin sanatsal üretimlerine verdiği destek ve ülkenin sanat ve kültür iklimine çeşitlilik kazandırmayı amaçlaması yönünden ise tümüyle toplumsal faydaya yönelik eğitsel katkı içeren kültürel bir organizasyondur.

  Hayal Melodileri Resim Yarışması’na ilgi gösterip eserlerini gönderen tüm katılımcılara ve bu etkinliğin gerçekleşmesinde değerli katkıları bulanan gerek bölüm öğretim elemanlarına gerekse idari personelimize ve çok anlamlı yoğun ilgilerinden dolayı da tüm sanatseverlere teşekkürü bir borç bilirim. Bu vesileyle ödül alanları da tekrar tebrik eder, başarılarının devamını dilerim.

  Doç. Dr. Oğuz HAŞLAKOĞLU
  İTÜ Güzel Sanatlar Bölüm Başkanı


  Değerli sanatsever,

  Okumakta olduğunuz bu çalışma güzel bir hikayenin meyvesidir. Bu hikayenin başlangıç noktası ise “Hayal Melodileri-Operaya Yolculuk” isimli kitabımdır.

  Bu kitabımla, yıllar içinde biriktirmiş olduğum opera ile ilgili notlarımı düzenleyerek kitap yazma hayalimi gerçekleştirmiş oldum. Kitaba renk katan resimlerin bir kısmını babam Faruk Şahin bir kısmını ise Türkiye’nin çeşitli şehirlerinden farklı sanatçılar hazırladılar. Ayrıca spotify ve QR code kullanarak, okuyucuların şarkılara kolaylıkla ulaşmasını da sağlamış oldum. İddialı olmayı pek sevmesem de, kitabımın bugüne kadar yazılmış operayı basit ve anlaşılabilir bir dil ile anlatan en iyi kitap olduğunu düşünüyorum.

  Kitabı yazarken ortaya çıkan “operayı anlamını bilmeden ve anlamını bilerek resim diline aktarmak” fikrinden beslenerek, bir resim yarışması başlatmayı hayal ettim. Bu hayalimi de mezun olduğum üniversitemin, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), güzel sanatlar bölümü ile birlikte gerçekleştirmeyi başardım. İTÜ Güzel Sanatlar Bölüm Başkanı Sayın Oğuz Haşlakoğlu’nun destek ve yönetiminde yürüttüğümüz bu resim yarışmasına sadece sanat eğitimi alan önlisans, lisans ve lisansüstü öğrenciler katıldı. Böylelikle Türkiye’nin en köklü eğitim kurumlarından İTÜ ile birlikte, tüm Türkiye’yi kucaklayan ve özellikle sanat öğrencilerine burs desteği gibi düşünülebilecek bir organizasyona imza atmış olduk.

  Kitabım ile aynı isme sahip Hayal Melodileri Resim Yarışması’nın bu yılki teması Mozart’ın ‘Sihirli Flüt’ opeasıydı. Muhteşem yetenek Mozart ve hem masal öğeleri hem de derin öğretiler içeren eşsiz operası Sihirli Flüt, Türkiye’deki 92 üniversitenin sanat öğrencileri tarafından dinlendi ve opera konusunda farkındalık yaratıldı. Anadolu’nun çeşitli üniversitelerinden katılan sanatçılar ile birlikte, ödül töreni ve sergi açılışı 4 Mart Çarşamba günü, İTÜ Mimarlık Fakültesi, Taşkışla, Prof. Nezih Eldem Konferans Salonu’nda yapıldı. İstanbul Devlet Opera ve Balesi Müdürü Sayın Suat Arıkan ve ekibinin değerli katkılarıyla, sanatseverler müzik ve resim dolu unutulmaz bir gece yaşadılar.

  “Hayal Melodileri” resim yarışmasının Türkiye’de düzenli tekrarlanır hale gelmesi ve devamında uluslararası bir hüviyet kazanması için çalışmaya devam edeceğiz. Detaylarını www.3nokta.com adresinde ya da #hayalmelodileri instagram hesabında bulabileceğiniz bu resim yarışmasının, mümkün olduğunca fazla sanat öğrencisi tarafından bilinir hale gelmesi konusunda siz değerli sanatseverlerin katkılarını rica ediyorum. Son olarak, kitabımın satışından elde edilecek tüm gelirin, öğrenci arkadaşlara yarışma ödülü olarak verileceğini özellikle ifade etmek isterim.

  Bu vesile ile size ve ailenize sağlık, huzur dolu günler dilerim.
  Saygı ve sevgilerimle

  Serkan ŞAHİN
  Yazar, www.3nokta.com
Benzer Ürünler
38,00 TL
22,80 TL
%40 indirimli
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.